به وجود آمدن مشکلات فنی برای هاست امری طبیعی می‌باشد که ممکن است دلایل مختلفی نیز داشته باشد. گاهاً به دلیل تغییرات و تنظیمات نامناسب، هاست شما با مشکلات فنی‌ای رو به رو می‌شود که می‌بایست آن را ریست نمایید. شاید برای شما سوال پیش بیایید که اگر مثلاً به جای خرید هاست سی پنل ایران، هاست سی پنل آلمان خریداری می‌کردم و یا برعکس به چنین مشکلات فنی‌ای برخورد نمی‌کردم. در پاسخ باید به شما بگوییم که  خرید نوع هاست در مشکلاتی که سبب ریست آن می‌شوند تاثیری زیادی ندارد. ریست هاست همانطور که گفتیم ممکن است دلایل زیادی داشته باشد به عنوان مثال شاید شما یک سایت قدیمی داشته باشید که دیگر نخواهید از آن استفاده کنید و اقدام به پاک کردن داده‌های آن، از روی هاست خود با ریست کردن آن می‌کنید. در این مقاله از تیوان هاست تصمیم گرفتیم تا برای راحتی شما کاربران عزیز آموزش ریست هاست را در اختیارتان قرار دهیم.

چگونه هاست خود را ریست کنیم؟

در پاسخ به سوال”چگونه میتوان هاست را ریست کرد؟” میتوان بیان کرد که host reset یعنی برگرداندن تمام تنظیمات و اطلاعات روی هاست به حالت اولیه است.

روش‌های ریست هاست

ریست هاست به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

  1. حذف و ایجاد مجدد هاست با دامنه اصلی قبلی

زمانی که کاربری قصد داشته باشد تا هاست خود را به حالت تنظیمات اولیه در بیاورد و یک هاست مثل روز اول داشته باشد از این قابلیت استفاده می‌کند.

  1. حذف و ایجاد مجدد هاست با دامنه اصلی جدید

این درخواست در حالتی انجام می‌شود که کاربر قصد دارد دامنه اصلی هاست خود را تغییر بدهد. در این حالت دامنه قبلی هاست دیگر در دسترس نخواهد بود.

  1. حذف و ایجاد مجدد هاست با تغییر دامنه و نام کاربری

در این حالت در هنگام ریست، برخی از کاربران درخواست می‌کنند تا، تغییر دامنه و تغییر نام کاربری هاست را با هم داشته باشند. از آنجایی که دیگر هیچ اطلاعاتی در هاست نخواهد بود، این در خواست را می توانید از بخش فنی هاست خود داشته باشید تا آن را در اختیار شما قرار دهند.

  1. حذف و ایجاد مجدد هاست با تغییر نام کاربری

ممکن است کاربر این درخواست را داشته باشد که فقط نام کاربری تغییر داده شود که امکان‌پذیر است و مشکلی ندارد.

  1. تغییر دامنه اصلی هاست

با ریست هاست، سرویس به طور کلی از سرور حذف و مجداً ایجاد خواهد شد. اگر شما فقط قصدتان تغییر دامنه اصلی می‌باشد و می‌خواهید اطلاعات هاست‌تان همچنان حفظ گردد، نیازی به درخواست ریست هاست ندارید. ولی دقت کنید که با تغییر دامنه اصلی هاست باید محتوای سایت خود را با دامنه جدید همگام نمایید.

  1. تغییر نام کاربری هاست

در این حالت کاربر درخواست دارد تا نام کاربری خود را تغییر دهد. در این درخواست تمامی دیتابیس‌ها و تنظیمات سایت امکان دارد از دسترس خارج شود زیرا این مورد یکی از حساس‌ترین درخواست‌ها می‌باشد.

  1. تغییر دامنه اصلی و نام کاربری هاست

در این درخواست با حفظ اطلاعات هاست، نام کاربری و دامنه اصلی هاست تغییر داده می‌شود.

طبق توضیحاتی که در بالا دادیم ریست هاست به روش‌ها و مدل‌های مختلفی قابل اجرا است. وبمستران همواره در رابطه با ریست هاست cpanel با سوالات و ابهامات متخلفی رو به رو هستند. اگر بخواهیم یک توضیح کلی در رابطه با ریست هاست بدهیم، باید بگوییم ریست هاست به معنای پاک کردن تمامی فایل‌های هاست مانند عکس‌ها، پایگاه داده‌ها، ایمیل‌ها و همچنین بازگردانی هاست به تنظیمات اولیه خود می‌باشد. معمولاً ریست هاست به صورت خودکار و دستی انجام می‌گیرد. در ادامه به آموزش ریست هاست سی پنل به هر دو صورت خواهیم پرداخت.

دلیلی که باید هاست را به حالت اولیه بازگردانی کرد:

موارد زیادی برای بازگردانی هاست به حالت اولیه وجود دارد. برای مثال مشکلات فنی که برای پروژه در دست طراحی، پیش می‌آید و ما ناتوان در برطرف کردن آن هستیم و تنها راه برای ما، بازگردانی هاست به حالت اولیه می‌باشد.

برای شروع ابتدا یک نسخه بکاپ(نسخه پشتیبان) از داده ها گرفته و ذخیره می‌کنیم.

در این مقاله میتوانید، بکاپ گیری از هاست(گرفتن خروجی از فایل‌ها و دیتابیس سایت) را آموزش ببینید.

ریست خودکار هاست

ریست هاست یا همان پاک کردن تمامی اطلاعات هاست و بازگردانی به تنظیمات اولیه هاست. برای ریست هاست به صورت خودکار باید به شرکت هاستینگی که از آن اقدام به خرید هاست نموده‌اید مراجعه نمایید.

نکته مهم: بهتر است قبل از هر حرکتی، اقدام به تهیه نسخه‌ی پشتیبانی یا بک آپ کنید. اطلاعات گذشته ممکن است بعده‌ها به کار شما بیایند. پس فراموش نکنید حتماً یک بک آپ بگیرید.

بعد از تهیه بک آپ، وارد پنل کاربری هاست خود شوید. در پنل خود، قسمتی برای ریست کردن هاست و یا تغییر دامنه وجود خواهد داشت. از این طریق می‌توانید درخواست ریست هاست  cpanelخود را پیگیری کنید.

ریست هاست بصورت دستی

در ریست هاست بصورت دستی نیز می‌بایست قبل از هر اقدامی حتماً بک آپ یا نسخه پشتیبانی تهیه نمایید. بعد از تهیه بک آپ، بقیه مراحل را قدم به قدم با ما همراه باشید.

آموزش مرحله به مرحله ریست هاست

برای ریست کردن هاست باید تمامی اطلاعات و داده‌هایی که به هاست اضافه کردیم را حذف نماییم. برای این کار، طبق مراحل زیر عمل کنید:

مرحله پاک کردن فایل‌ها

در این مرحله می‌بایست همه‌ ی فایل‌های موجود در هاست را پاک کنید. با وارد نمودن نام کاربری و رمز عبور هاست خود، وارد محیط هاست شوید. از قسمت File Manager وارد پوشه دایرکتوری public_html شوید.

مرحله پاک کردن فایل‌ها در ریست هاست

در پوشه public_html، از بالای صفحه گزینه Select All را انتخاب نمایید و روی گزینه‌ی Delete در بالای صفحه بزنید.

پوشه public_html در ریست هاست

در صفحه جدید باز شده روی دکمه Confirm بزنید تا همه‌ی فایل‌هایی که انتخاب نموده‌اید، حذف گردند.

مرحله حذف ایمیل‌ها

در این مرحله در قسمت Email صفحه اصلی سی پنل هاست خود گزینه Email Accounts را انتخاب نمایید.

مرحله حذف ایمیل ها در ریست هاست سی پنل

در صفحه جدید باز شده، همه ایمیل‌های موجود در صفحه را انتخاب نمایید و روی گزینه Delete کلیک کنید.

صفحه اصلی سی پنل هاست

مرحله حذف ftp

از دیگر مراحل ریست هاست سی پنل، حذف ftpهای ایجاد شده در هاست خواهد بود. در هاست سی پنل خود از بخش Files به قسمت FTP accounts وارد شوید. در صفحه باز شده تمامی اکانت‌های FTP را پاک نمایید.

مرحله حذف ftp در ریست هاست سی پنل

مرحله حذف ساب دامین

از دیگر مراحلی که باید برای ریست هاست cpanel انجام دهیم، حذف زیر دامنه‌ها، پارک دامین و ادان دامین می‌باشد. در صفحه اصلی سی پنل خود:

  • از قسمت Domain روی گزینه‌های Aliases/ Addon domains/ Subdomains طبق تصویر زیر کلیک کنید.
  • سپس تمامی دامنه‌های موجود در هر یک از بخش‌های بالا را حذف نمایید.

مرحله حذف ساب دامین در ریست هاست سی پنل

در بخش Modify a Subdomain، جلوی دامنه‌ها گزینه remove وجود دارد، بر روی آن کلیک کنید و تمام دامنه‌ها را حذف نمایید. در صفحه باز شده روی گزینهDelete Subdomain کلیک کنید و ساب دامین خود را نیز پاک کنید.

مرحله حذف ساب دامین در اموزش ریست هاست

مرحله حذف دیتابیس

حذف دیتابیس آخرین مرحله از ریست هاست سی پنل می‌باشد. از قسمت Databases وارد MySQL Databases شوید.

مرحله حذف دیتابیس در ریست هاست

در صفحه جدید، روی گزینه Delete کلیک کنید و تمامی دیتابیس‌ها را پاک کنید.

بعد از کلیک روی گزینه Delete، روی دکمهDelete Database بزنید تا دیتابیس به طور کامل پاک گردد.

حذف دیتابیس ها ددر ریست هاست سی پنل

حذف دیتابیس

بعد از حذف موفقیت آمیز دیتابیس، پیغام سبز رنگی به شما نشان داده می‌شود.

بعد از پاک کردن دیتابیس، می‌بایست کاربران این دیتابیس را نیز پاک کنید. در صفحه‌ای که بودید کمی به پایین اسکرول نمایید. در قسمت Current Users روی گزینه Delete بزنید.

آموزش کامل ریست هاست

در صفحه جدید، روی گزینه Delete User کلیک نمایید تا کاربران نیز به طور کامل حذف شوند.

حذف موفقیت آمیز دیتابیس

بعد از انجام تمامی مراحل بالا، هاست شما به طور کامل ریست خواهد شد.

خلاصه و نتیجه گیری

در این آموزش بازگردانی هاست به حالت اولیه را فرا گرفتیم. در صورتی که سوال یا پیشنهادی برای آموزش‌های بعدی ما دارید، در بخش تیکت‌های پشتیبانی تیوان یا ارسال دیدگاه مقالات، مطرح کنید تا کارشناسان تیوان، به سوال شما پاسخ دهند.

همچین میتوانید برای خرید انواع هاست ارزان و اقتصادی، هاست لینوکس پر بازدید، هاست اختصاصی، هاست حرفه ای nvme و…  با مناسب ترین قیمت و پشتیبانی بالا از سایت تیوان هاست اقدام فرمایید.