گاهی ممکن است به دلایلی مجبور شویم DNSهای دامنه‌ی خود را تغییر دهیم. به عنوان مثال زمانی که شما از شرکت هاستینگ خود، هاست خریداری می‌کنید، ممکن است نیاز داشته باشید تا DNS‌های خودتان را مطابق DNSهای ارسالی در ایمیل اطلاعات اکانت خود تنظیم کنید. در این مقاله از تیوان هاست قصد داریم تا به آموزش تغییر DNS دامنه ir در ایرنیک بپردازیم. با ما همراه باشید.

DNS چیست؟

DNS مخفف عبارت Domain Name System، یک پروتکل شناخته شده در حوزه‌ی شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت است. به زبان ساده کار DNS تبدیل نام دامنه‌هایی مانند Google.com یا t1host.ir به یک IP مشخص است. اگر بخواهیم یک تعریف کلی از DNS بیان کنیم، می‌توانیم بگوییم از DNS به منظور تبدیل نام دامنه به آدرس IP استفاده می‌گردد و وظیفه‌ی اصلی آن برقراری ارتباط بین آدرس‌های IP، نام سیستم کاربران و وب‌سایت‌ها و حوزه‌های مربوط به آن است.

شناسه ایرنیک چیست؟

برای آن دسته از عزیزانی که با ایرنیک به اندازه کافی آشنایی ندارند لازم است تا یک توضیح مختصری در رابطه با این شناسه بدهیم. پایگاه فیزیک نظری ایرنیک IRNIC؛ کارگزار ثبت دامنه در ایران است که به عنوان ارائه دهنده انواع شناسه‌های نیک یا همان NIC-Handle به کاربران فعالیت می‌نماید. ثبت دامنه‌های ملی بر خلاف ثبت دامنه‌های بین‌المللی شرایط و قوانین خاصی دارند که تمامی آن‌ها توسط ایرنیک تعیین گردیده است. به همین علت همه‌ی کاربران برای ثبت دامنه‌های ملی نسبت به عضویت در این سایت و ثبت یک شناسه‌ی ایرنیک برای خود اقدام نمایند. همچنین برای آموزش ساخت شناسه ایرنیک می توانید به مقاله ای که در تیوان هاست برایتان اماده کرده ایم مراجعه کنید.

نحوه تغییر DNS دامنه ir در ایرنیک

دقت کنید بعد از ثبت دامنه خود در ایرنیک می‌بایست dnsهای آن را بر اساس سرویس ارائه دهنده میزبانی وب خود تغییر دهید تا بتوانید از دامنه خود استفاده کنید. نحوه تغییر DNS دامنه ir در ایرنیک، موضوعی است که بسیاری از افراد با آن به چالش می‌خورند. شما برای تغییر dnsهای یک دامنه ملی باید به سایت ایرنیک مراجعه کنید و از طریق آن اقدام به تغییر DNSهای دامنه‌ی خود کنید.

نحوه تغییر DNS یک دامنه در ایرنیک

برای تغییر DNS یک دامنه همانطور که گفتیم باید وارد سایت ایرنیک شوید. بعد از ورود به سایت مطابق مراحل زیر اقدام نمایید.

  • مرحله‌ی اول

به قسمت کنترل پنل دامنه‌های خود در ایرنیک وارد شوید و به قسمت تنظیمات دامنه‌ی خود بروید.

  • مرحله دوم

در صفحه باز شده، در قسمت منوبار، گزینه دامنه‌ها را انتخاب نمایید و روی دامنه‌های من کلیک نمایید.آموزش تغییر دی ان اس دامنه ایرنیک

  • مرحله سوم

در صفحه جدید باز شده، دامنه‌ای را که قصد تنظیم dnsهای مربوط به آن را دارید را انتخاب نمایید و روی دکمه ویرایش ردیف‌های کارگزاری نام و میزبانی دامنه بزنید.تغییر dns دامنه ir

  • مرحله چهارم

در صفحه کارگزار نام و میزبانی دامنه، از بخش تنظیمات سامانه‌ی نام دامنه (DNS) در قسمت کارگزار دامنه  (NS Record) ردیف‌های 1 و 2 را با DNSهای مورد نظر خود  مطابق تصویر زیر پر نمایید. همچنین در قسمت Secret Answer نیز باید پاسخ سوال امنیتی که در هنگام ثبت نام به آن پاسخ داده‌‍اید را در این قسمت باید وارد کنید.

نحوه تغییر DNS یک دامنه در ایرنیک

  • مرحله پنجم

در پایان روی گزینه اعمال بزنید تا تنظیمات ایجاد شده در ایرنیک شما ذخیره گردد و شما بتوانید از دامنه خود به راحتی استفاده نمایید.

نکاتی که باید بدانید:

  1. برای رکوردهای معمولی نیازی به وارد کردن IP در ستون IP کارگزار نیست. وقتی از یک دامنه‌ی ir به عنوان رکورد NS استفاده می‌گردد لازم است تا IP سرور نیز وارد گردد.
  2. باید بدانید تغییر DNSهای دامنه‌های ملی فقط از طریق پنل کاربری ایرنیک قابل انجام شدن می‌باشد.
  3. بعد از تغییر DNSهای یک دامنه، برای ست شدن DNSها و اتصال دامنه به صورت کامل به هاست، بین 4 تا 6 ساعت زمان می‌برد.

سخن پایانی:

از مهم‌ترین کارهایی است که باید برای راه‌اندازی دامنه خود روی هاست انجام دهید، تغییر dns است. در این مقاله تلاش کردیم تا نحوه تنظیم dnsهای دامنه در سایت ایرنیک را به صورت مرحله به مرحله آموزش دهیم.